Dlaczego mamy jeść gorsze rzeczy niż inne kraje - Apartheid żywnościowy w UE

Odsłony: 182

Pobierz quiz w formie aktywnego pliku pdf

Dlaczego mamy jeść gorsze rzeczy niż inne kraje? "Apartheid żywnościowy" w UE

Przez lata gorsze jakościowo produkty spożywcze trafiały do sklepów w Europie Środkowej i Wschodniej. Teraz Unia postanowiła walczyć z tym nieuczciwym procederem. Konsumenci z niektórych państw UE od dawna alarmowali, że niektóre produkty spożywcze sprzedawane w ich krajach różnią się jakością od artykułów tych samych marek ale sprzedawanych zagranicą. Komisja Europejska jeszcze w 2016 roku zaprzeczała istnieniu żywnościowego apartheidu pomiędzy Wschodem i Zachodem, teraz jednak zmieniła zdanie. A wszystko za sprawą badań żywności, przeprowadzonych na zlecenie rządów niektórych państw UE, w tym Słowacji, Czech, Węgier i Rumunii. Udowodniły one, że na rzekomo wspólnym unijnym rynku istnieją produkty sygnowane przez tę samą markę i tak samo pakowane ale różniące się między sobą pod względem zawartości mięsa, ryby czy tłuszczu w zależności od tego w jakim kraju są sprzedawane.

W Unii równych obywateli nie może być konsumentów   drugiej kategorii. Nie mogę zaakceptować, że w niektórych częściach Europy sprzedaje się żywność gorszej jakości niż w innych krajach, pomimo identycznego opakowania i marki - mówił szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podczas swojego przemówienia w Parlamencie Europejskim.

Dlatego Komisja Europejska opublikowała zbiór wytycznych, które mają pomóc krajom członkowskim w walce z nieuczciwym procederem.

Quiz

Dodaj komentarz

Opublikuj komentarz jako gość

0
warunki korzystania.

Komentarze